سایت تخصصی ایرانگردی و باستانشناسی یانیک
ایران زیبا از نگاه دوربین 
قالب وبلاگ

شاه نعمت الله ولی

سید نورالدین شاه نعمت الله ولی در سال ۷۳۱ هجری قمری در شهر حلب، یکی از شهرهای سوریه، دیده به جهان گشود. پدر بزرگوارش جناب میر عبدالله از بزرگان قوم عرب و مرشدان زمان خویش و مادرش نیز دختر یکی از خان های شبانکاره ی فارس بود. شجره نامه ی این سید والا مقام با نوزده واسطه به حضرت محمد (ص) می رسد.

این عارف بزرگ از کودکی استعداد شگفت انگیزی برای درک معارف و کشف معانی داشت و در همان دوران کودکی قرآن را حفظ کرد. وی پس از ورود به مرکز دایره عرفان  و گذشتن از ظاهر و پیوستن به باطن توانست حکمت را به ذوق دریابد.

شاه نعمت الله در مسافرت های متعدد، سال ها در جستجوی مراد خود بود و هر جا از بزرگمردی نشانی می یافت، بدان سو می شتافت. تا این که سرانجام در ۲۴ سالگی در مکه به خدمت مرشد و مراد روحانی خود شیخ عبدالله رافعی رسید.

شاه نعمت الله پس از آن به مصر و سپس به ماوراء النهر سفر کرد و مدتی در شهر سبز نزدیک سمرقند ساکن شد. در حین مسافرت ها ملاقاتی بین او و امیر تیمور رخ داد.

شاه نعمت الله مدتی در هرات و پس از چندی به مشهد سفر نمود. پس از مدتی به کرمان و از آنجا به ماهان رفت و قریب بیست و پنج سال از پایان عمر خویش را در ماهان گذراند. در مدت اقامت ایشان در ماهان شهرتش به اقصی نقاط ایران و هند رسید و مشتاقان برای زیارت او به ماهان سفر می کردند.

احمد شاه بهمنی از شاهان دکن از مریدان او تقاضا کرد تا وی را برای سفر به هند ترغیب کنند. شاه نعمت الله نواده خود را به هند فرستاد و مقدمات انتقال سلسله نعمت الله و مسافرت شاه خلیل الله را به دکن فراهم کرد.

شاه نعمت الله ولی قریب به صد سال عمر کرد و سرانجام در ۸۴۳ هجری قمری دارفانی را وداع گفت.

آرامگاه شاه نعمت الله ولیآرامگاه شاه نعمت الله ولی

 شاه نعمت الله ولی پس از فوت در شهر ماهان دفن گردید که امروزه آرامگاه وی یکی از باشکوه ترین و زیباترین مجموعه های آرامگاهی ایران به شمار می رود.

این مجموعه شامل دو سردر ورودی، حجره های کوچک و بزرگ، بقعه، چهار منار کاشیکاری شده، دو رواق چهار صحن است. هسته اصلی بنا را آرامگاه شاه نعمت الله ولی با گنبدی زیبا تشکیل می دهد. این بقعه در سال ۸۴۰ هجری قمری به هزینه احمد شاه بهمنی بر پا شد.

در این بقعه، سایه روشن های لطیف و ملایم حاصل از نورگیرها، در ترکیب با خطوط و نقش ها و زوایا و تقسیمات هندسی و منظم رواق های گرداگرد مزار که ساخت و سازشان به دوره تیموری و صفوی می رسد، خطوط آرام و دلپذیری در این مکان پدید آورده اند که متناسب با حال و هوای معنوی این بقعه است.

بقعه مشتمل بر حرمی چهار ضلعی است. ارتفاع گنبد از کف حرم تا تیزه ی کاسه ی آن به بیست متر می رسد. دو تالار جانبی از طرف شرق و غرب گنبد را احاطه کرده اند.

تالار غربی را یکی از مریدان شاه نعمت الله ولی اندکی پس از مرگ وی ساخته است. سایر ملحقات آرامگاه در زمان شاه عباس اول صفوی، محمد شاه و ناصر الدین شاه قاجار بنا شده اند.

از قسمت های دیدنی این بقعه، بنای دارالحفاظ است که ساختمان آن بر اساس کتیبه موجود، در زمان شاه عباس اول احداث شده و به همین مناسبت آن را شاه عباسی می خوانند. در پشت بنای دارالحفاظ، صحن دلباز و مصفایی با حوض مرمری به نام کوثر قرار گرفته که متعلق به زمان شاه عباس اول است. در جبهه شرقی این صحن، سردر مقرنس کاری شده دارالحفاظ قرار دارد و در ضلع غربی صحن، فضای وسیعی به نام حسینیه با سردر زیبا و دو مناره آجری مزین به کاشیکاری، مقرنسکاری و خطوط بنایی و ایوان های متعدد و تعدادی اتاق است که بر گرد آن شکل گرفته اند. این الحاقات و اضافات مربوط به دوره محمد شاه قاجار است. افزون بر اینها دو صحن اتابکی و وکیل الملکی در اطراف حرم قرار دارند. صحن وکیل الملکی یا مهدیه تماما درختکاری و گلکاری شده و در میان آن، استخر صلیبی شکلی جای گرفته که از آثار دوره قاجار است.

موزه شاه نعمت الله ولیعمارت امیریه

ساختمان موزه به عمارت یا سردر امیریه معروف است. مصالح به کار رفته شده در ساختمان آن شامل گچ و آجر است. قدمت تاریخی بنا حدود ۱۳۰ سال است و به سبک معماری قاجار در زمان ناصرالدین شاه ساخته شده است. این بنا در زمان های قبل محل تجمع صوفیان و درویشان بوده است و در سال ۱۳۵۷ پس از مرمت و بازسازی به موزه آستانه تبدیل شد.

در این موزه آثار متنوعی نگهداری می شود که اکثر آنها را افراد نیکوکار به موزه هدیه کرده اند. از جمله این آثار کشکول بزرگی از آلیاژ برنج و ساخته دست هنرمندان اصفهانی است که نماد کشکول شاه نعمت الله ولی و سایر درویشان است. کشکول برنجی

همچنین قرآن های نفیسی که به خط نستعلیق درشت و با آب طلا در قرن هشتم هجری قمری کتابت شده اند، زینت بخش این موزه اند. پته روی مقبره شاه نعمت الله، دو عدد رحل قرآنی ساخت هند و چندین تمثال متعلق به حضرت محمد (ص) و ائمه اطهار (ع) و دو قبضه شمشیر ساخت روسیه به همراه آثار متنوع دیگری در این موزه به نمایش در آمده اند.

شرح تصاویر:

تصویر بالا: دورنمایی از آرامگاه شاه نعمت الله ولی.

تصویر وسط: نمایی از سردر یا عمارت امیریه (موزه شاه نعمت الله ولی).

تصویر پایین: کشکول بزرگ برنجی به عنوان نماد کشکول شاه نعمت الله و دیگر درویشان که امروزه داخل صحن وکیل الملکی و کنار ایوان ورودی نگهداری می شود.

[ سه شنبه بیست و هفتم اسفند ۱۳۸۷ ] [ 18:57 ] [ یانیک ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ

سلام دوست خوب من. به وبلاگ یانیک خوش آمدی. در این وبلاگ قصد دارم به صورت تخصصی و علمی به معرفی جاذبه های تاریخی ایران بپردازم. امیدوارم شما نیز با پیشنهادات و نظریات خود مرا در جهت ارتقا کیفیت مطالب یاری رسانید. با سپاس فراوان
موضوعات وب
امکانات وب
free counters
  • بلاگ کامپیوتری
  • وکیل زمانی